Skip to content ↓
Wessex Gardens Primary & Nursery School

Wessex Gardens Primary & Nursery School

Staff

senior leadership team 

Alexander Banks  Headteacher
Gorana Henry  Deputy Headteacher
Antonia Alexandrou Assistant Headteacher/Inclusion
Ruth Charteris  Business Leader
   

Key stage leaders 

Alison Hyett EYFS Leader-Nursery and Reception
Leila Sharif Lower Key Stage 2 Leader
Natasha Garfinkel Key Stage 1 Leader
Jenny Gregory Upper Key Stage 2 Leader

Class teachers 

Nursery - Mulberry  Rachael Dowling
Reception - Silver Birch Tree Alison Hyett

Reception - Pine Tree 

Ela Wojciak
1 Maple Gemma Nash - Music
1 Chestnut Khadija Mahir - History
2 Redwood Natasha Garfinkel - KS1 English Leader
2 Palm  Saabirin Dahir  - RE
3 Cedar Zoya Atanassova/Vandanna Mayer
3/4 Hazel Zainab Undre- Maths Leader
4 Hawthorn Jenny Gregory/Aderonke Tenreiro - Science
5 Sycamore Kawthar Borhan - Design & Technology
5 Acacia Layla Albaidhani - Geography
6 Magnolia Eileen McGowan
6 Mahogany Leila Sharif  - KS2 English Leader
 

 

Inclusion team 

Antonia Alexandrou Inclusion Leader
Maiko Takemoto Inclusion/EAL Teacher
   

 

specialist / cover teachers 

Vandana Mayer Computing and IT Leader
Zoya Atanassova PE Leader
Maiko Takemoto  Art
Rebecca Gray PPA Early Years / KS1
Shakur Wray-Khalil Cover Supervisor/PE
Da Capo Music Music Provider
Aweswim Swimming Instructors

 

Learning mentors

Zanaba Myrie Senior Learning Mentor
Gavin Molloy Learning Mentor

 

nursery nurses 

Philomena Casey (Monday to Wednesday) Nursery
Orsi Draskoczyne (Thursday and Friday) Nursery
Stephanie Johnson Reception
   

 

classroom support
 

Silva Djerrahian Cover Supervisor
Iwona Al-Azzawi Y1 Teaching Assistant
Angela Maher Y1 Teaching Assistant
Ben Cameron Y2 Teaching Assistant
Salmah Dilmahomed Y2 Teaching Assistant
Heiro Saleh Y3/4 Teaching Assistant
Darlene Robinson Y5 Teaching Assistant
Besa Deliu/Sue Clowes Y6 Teaching Assistant
   
   
   

 

one to one support 

Sue Clowes Sycamore
   
   
 

 

 
 

 

administrative staff 

Susan Baker Office Manager
Maria Boffa Receptionist/Administrative Assistant
Michelle Lent Receptionist/Administrative Assistant/ Attendance
Deborah Jordan Finance/Administrative Assistant


 

 

premises staff 

Hamza Serroukh Site Manager

 

lunchtime staff 

Salmah Dilmahomed
Heiro Saleh
Sue Clowes
Angela Maher
Besa Deliu
Ben Cameron
Darlene Robinson
Maria Flores Terreras
 
 

 

After school club staff 

Ben Cameron
Angela Maher (Wednesday, Friday)
Darlene Robinson (Monday, Tuesday and Thursday)

 

apprentices 

Orsolya Draskoczyne Nursery
Pooja Raichand Reception